Bu sitede yayınlanan şiir ve makaleler 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu uyarınca Muammer Aygün e aittir.. İzinsiz alıntı yapmak ve yayınlamak ilgili kanun hükmünce suçtur.5 Mart 2012 Pazartesi

5N1K-MİMKADİM DOSTUM Aşk~ı Züleyha BÜTÜN  DOSTLARI MİMLEMİŞ
 DOSTLARIN DAVETİNE İCABET ETMEDEN OLMAZ.....
BUYRUNUZ MİMİM :))
 NEVAHŞİ ATLAR, TEMİZ HAVA VE SESSİZLİĞİN MEKANI 
NEREDE: Manisa Spil Dağı Milli Parkı..  
Her yıl Nisan ayı tekrarlanan Mesir Macunu şenlikleri ile ünlü Manisa´nın, şifalı bitkileri ile bezeli, Yunan Mitolojisi´nde yer alan kutsal dağ Spil´e çıkıyor, inanç turizmi çerçevesinde binlerce turistin ziyaret ettiği ve yedi ünlü kiliseden birinin bulunduğu Sart antik kentine uzanıyoruz.

Batı Anadolu´nun Ege Bölgesi´nde İzmir´in yanıbaşında yer alan Manisa, 500 yıldan bu yana süregelen Mesir Macunu Şenlikleri´yle anılıyor. Gediz Ovası´nın 60 metrelik seviyesinden başlayıp Manisa ilinin güneyine doğru duvar gibi yükselen Spil Dağı jeolojik yapısıyla Ege´nin en çok ilgi çeken yüksekliği. Dere yatakları, kanyonlar, dolin gölleri, mağaralarının yanı sıra, zengin bitki örtüsü ile kaplı dağ, pastoral manzarası, havası, renk renk çiçekleri ile ideal bir mesire yeri olarak ziyaret ediliyor. 600 metreye kadar kızılçam daha sonra karaçam, saçlı meşe ağaçları, çınar, funda, defne, mersin, berberis, eğrelti, şakayık, glayöl, menekşe, gelincik ve papatyalarla kaplıbölge, mesir macununun terkibinde bulunan yetmiş çeşit şifalı bitkinin yetişmesine de imkan tanıyor. Dağa tırmanan virajlı asfalt yolda zeytinlik, çam ağaçları, dikenli çiçekler arasında zakkum ve katırtırnağı çiçeklerinin baş döndürücü kokuları, uçuşan kelebekler, özellikle ilkbaharda fotoğrafseverlere ilginç kompozisyonlar sunuyor.

Manisa´ya oranla 2 derece daha serin havaya sahip olan Spil Dağı yolu üzerinde bulunan ahşap teras ve kamelyalar, piknikçiler veya mola vermek için uygun seyir mekanları, Manisa ve Gediz ovasını seyreden Sultan yaylası, Güvercinkaya, Merdivencik´ten 41 km uzaklıktaki İzmir Körfezi´nin de görmek mümkün oluyor. Etrafı fidanlarla kaplı göleti geçtikten sonra 1200 metrede "At Alanı Mevkii" yer alıyor. Ağaçlar arası piknik, kamp ve dinlenme yerinde kafeterya, konaklamam tesisi, çocuk parkı, spor sahaları bulunuyor. Uzaktan görünen tepe ise 1517 metreyle bölgenin zirvesi.

Bölgede yapılan tespitlerde tilki, tavşan, domuz, sansar, sincap, kınalı, çil kekliği, akbaba, kartal, atmaca, geyik, halkalı sülün ve yılkı atlarına rastlanıyor. Dağın milli park sınırları içinde av kesinlikle yasak sayılıyor.

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından etkilenmeden tertemiz havayı solumak, spor yapıp kondisyon kazanmak, rüzgarı dinleyip hatta uçurtma uçurtmak, çiçekleri inceleyip foto safariye çıkmak, uzakları seyretmek ve bütün bunların sonunda iştahlı piknik yapmak isteyenlere Spil Dağı fazlasıyla cevap veriyor.

NASIL:CENNETTEN BİR PARÇA


Çevrede görülecek yerler :

Ağlayan Taşkadın (Niobe)
Manisa içinde Karaköy semtine gitmeden önce değirmen yolu sonunda ilginç bir kaya dikkat çekiyor. Heykel Niobe´nin saçları arkaya taranmış yalnız göğüs ve baş tarafı olan büyük kaya bloku, Ağlayan Taşkadın olarak tanınıyor. Mitolojiye göre Tantalos´un kızı karaliçe Niobe 7 kız 7 oğlan çouk doğurmuş ve çocukların ana tanrıça Leto (Latona)dan daha güzel olduklarını söylemiş. Buna kızan Leto, Niobe´nin çocuklarını kendi çocukları olan Apollon ve Artemis´e oklarla öldürmüş bu arada kendisi de yaralanan ve korkunç yıkım karşısında haykırıp haykırıp inleyen Niobe´nin haline tanrılar tanrısı Zeus acımış ve daha çok acı çekmemesi için onu taş haline çevirmiş. Bu gün bile kaya üzerinden sızan suların Niobe´nin gözyaşları, rüzgarın çıkardığı uğultularında Niobe´nin inilti ve çığlıkları olduğu söyleniyor.


Sart Antik Kenti
Manisa´nın 52 km doğusunda ise Salihli yolu üzerinde Sart antik kenti bulunuyor. Likya devletinin başkenti olmuş tarihte ilk paranın basıldığı yer olarak tanınan Sart sırasıyla Perslerin, Büyük İskender ve Romalıların eline geçmiş. Hristiyanlığın gelişiyle Apocalypse, adı geçen yedi kilisede biri burada kurulmuş. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuş. XI. yy. da Türklerin eline geçen, Haçlı seferlerine sahne olan Sardes kısa bir Bizans egemenliğinden sonra 1390´da Osmanlı İmparatorluğu´na katılmış.

İzmir-Salihli yolunun her iki yanında Roma çağlarından kalma stadyum, tiyatro, konser salonu, kilise, kent surları gibi kalıntılara da rastlanıyor. Sart kentinin ayakta kalabilmiş en önemli yapısı ise "Artemis Tapınağı". Toprak ve bereket tanrıçası Artemis adına yapılmış İyon biçimli tapınağın halen görülebilen iki sütunun kalıntısı yer alıyor.
Salihli´ye 7 km uzaklıkta su sıcaklığı 45-60 derece olan Kurşunlu ılıcası ve Sart´ın güneyinde sart çamur banyosu diğer gezi ve uğrak yerleriniz olabilir.

Çevrede Gezilecek Yerler :Çevrede gezilip görülecek diğer yerler ise önemli kiliselerden biri olan Alaşehir´deki "Philadelphia" kalıntıları ve Akhisar´da "thyatira", antik kent meraklılarının ilgisini çekiyor. Akhisar´da çömlek ve testi yapımı dekoratif amaçlı ahşap tarım araçlarının aksesuarları, satış yerleri bulunuyor. Manisa çevresindeki araba boyama sanatının en güzel örnekleri, il çevresinde dokunan Gördes düğümlü Yağcıbedir halıları, heybeler meraklıları için hayranlık uyandırıyor. Manisa Akshisar yolu üzerindeki tezgahlarda satılan Kırkağaç kavunları dayanıklı oluşları ve lezzetleriyle itibar görürken, evlere dökme demir balkon korkulukları, kapı tokmağı, pencere detayları arayanlar Kırkağaç yakınlarında Soma, Kınık gibi merkezlerde fazlasıyla kompozisyon bulabilirler.

NE ZAMAN:MAYIS AYINDA
NASIL GİDİLİR?
Spil Dağı Milli Parkı´na Manisa içinden Kırmızı köprü, Karaköy semtine gelip milli park giriş ücreti ödeyerek çıkılıyor. Tüm Manisa´yı seyredebileceğiniz Mevlevihane yönü veya zirveye At alanı Mevkii´ne ayrılan yollar düzgün asfalt. Yaz aylarında dağdaki tesiste konaklayanların ihtiyaç ve siparişlerini karşılamak için bir servis aracı var. Mevsimin en sıcak günlerinde bile yanınıza kazak almalısınız.

NEDEN:HAYALİM
NEREDE KALINIR?
Spil Dağı At Alanı mevkiinde Manisa Orman İşletme Müdürlüğü´ne bağlı dinlenme tesisleri bulunuyor. 25 ahşap evden oluşan tesis yanında, Temmuz-Eylül ayları arasında kamp kurulabiliyor, karavanda konaklayanlara yer kirası karşılığı duş, su, elektrik hizmeti veriliyor.
4-5-8 yataklı evlerde şömine, banyo, mutfak bulunuyor.
Rezervasyon: Milli Parklar Baş Mühendisliği:
Tel: (0-236) 237 10 65


NE YENİR?
At Alanı Mevkii´nde piknik masaları, ocak, çeşme, spor sahaları, ve karavanların ihtiyaçlarını karşılıyor. "Çampınar Kız Kafesi ve Büfe" ile gişe girişi salonunda Mevlevihane yolundaki restoran + barda kuzu tandır ve kömürde piliç yapılıyor. Manisa-Salihli yolu üzerinde yöreye has özellik taşıyan odun köfte yapan kır lokantaları bulunuyor.

KİM:YÜREĞİM VE BEN

9 yorum:

 1. güzel bir yermiş:))))inşallah kısmet olur....bende mimlenmişim ama iş yoğunluğundan daha bakamadımki:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burayı kesinlikle tavsiye ederim... Tabi sessizlikle baş başa kalmak isteyenler için :)))

   Sil
 2. Harika bir 5N 1K olmuş, sizede bu yakışır :) ben bu mimi çok sevdim , diğer mimlerden farklı, ne yediğimiz ne giydiğimiz sorulmuyor, o yüzden bütün blogcu arkadaşlarımı mimledim.katıldığınız için teşekkür ediyorum...sevgiler saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadim dostum...
   Bu mim içimde uhde olan bir şeyi yazmama neden oldu... Bu yüzden asıl ben teşekkür ediyorum :)

   Sil
 3. Kim Birde yürek taşıdığını unutmayanlar unutturmayanlar. Çok güzel cevaplar. Bizde gideriz inşallh.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vuslat kadim dost can dost...
   Biri yazar biri yazdırır... Kim bilir benim gideceğim de meçhul ama gitmeyi istediğim tek yer orası...

   Sil
 4. En azından mümkünatı vukuu bulabilecek bir mim :)

  YanıtlaSil
 5. Sevgili kardeşim Züleyha...
  Seninle benim kaderim aynı canım kardeşim bizim baharımız hazana denk gelmiş mevsim hüzüne bu yüzden satırlarımızda kalacak hasretimiz özlemimiz :)

  YanıtlaSil
 6. Muhteşem miş..hayallerimi süsleyecek olan tek yer orası..
  Dilerim böyle bir yerin özlemini yaşayan tüm Arkadaşlara ve bana gitmeyi rabbim nasip eder..
  Paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum Gönül Kalemi..
  Sevdiklerinizle mutlu güzel bir hafta diliyorum size..saygılar..

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için çok değerli...Değerli yorumlarınızla beni yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim gönül dostlarım....
Sevgilerimle Muammer Aygün....

4beyr 4llerin 4ma1 4n 4za1 a1 ada amcalara ana ayga1 ba baa ben bir by cumartesi da dair dea ebu efendimiz'in ga ga1 gel gena hakka hz in isimlerinin ka kadim kayeler ma muammer na nda ne oldua peygamberin sa sas sayfa sensa ster sultana unu ve yaa yaza za1
created at TagCrowd.com